poniedziałek, 21 marca 2016

Bocciasport

Dzisiaj trochę nietypowy post, ponieważ nie będę się wymądrzać, tylko tak po prostu przybliżę Wam kulisy sportu niepełnosprawnych.

Jak zauważyliście na mojej fejsbukowej stronie i na blogu, interesuję się sportem. Rugby na wózkach, ampfutbol, monoski i dualski. Gdybym mogła to pewnie uprawiałabym wszystkie te sporty, ale musi mi wystarczyć zimowe szaleństwo w postaci dualski. No i lodowisko na wózku... Ale wracając do tematu. 

W zeszłym roku pierwszy raz usłyszałam o sporcie, który zwie się boccia. Pewnie zapytacie co to takiego. Pędzę z wyjaśnieniem: „Boccia to najlepiej rozwijająca się dyscyplina sportowa dla osób niepełnosprawnych na świecie. Chyba nie ma osoby, która podróżując do Francji lub Włoch nie widziałaby tubylców pochłoniętych rzucaniem na ziemię niewielkich metalowych lub plastikowych kul. To Boccia – gra uprawiana od czasów Cesarstwa Rzymskiego – we Włoszech pod nazwą Bocce, a we Francji zwana Boule – gdzie są sportami niemal narodowymi. W czym tkwi tajemnica długowieczności i popularności tej dyscypliny sportu? Jest to gra doskonała z kilku powodów. Nie stawia żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych dla graczy, ma proste zasady, prosty sprzęt, minimum wymagań dla miejsca gry, wreszcie – nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych.”(źródło: http://bocciasport.com/boccia.html). Muszę również wspomnieć, że jest to jeden z niewielu jeśli nie jedyny sport, który mogą uprawiać osoby, na przykład sparaliżowane lub chore na mpd, osoby z silną spastyka. Dzięki bocci można osiągnąć sukces, podróżować po świecie i być niezależnymi finansowo. Co utwierdza nas w przekonaniu, że sport jest dla wszystkich! 

Boccia to sport paraolimpijski, a Polska może pochwalić się dobrą reprezentacją. Aktywnie w tym obszarze działa oczywiście mój ulubiony Start Poznań: Boccia Start Poznań.

Wiadomo jednak, że sport osób niepełnosprawnych wymaga, aby sprzęty, których używają sportowcy były dostosowane do ich potrzeb. Można zachodzić w głowę, skąd zdobyć przyrządy i tutaj z pomocą przychodzi nowo powstały sklep: BocciasportPierwszy w Polsce sklep sportowy ze sprzętem dla niepełnosprawnych. Osobiście uważam, że jest to ogromny przełom! Bocciasport dopiero rozwija swoje skrzydła, ale sądzę, że trzeba zwrócić na nich uwagę. Sklep będzie na bieżąco uzupełniał asortyment i już niedługo pojawi się więcej sprzętów. Handbike już są, sprzęt do bocci też, wkrótce inne nowości. Myślę, że jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich niepełnosprawnych sportowców i nie tylko sportowców, bo można zrobić zakupy w Polsce, w profesjonalnym sklepie.  

Polecam Wam bardzo Bocciasport. Wspierajmy polskie inicjatywy!
           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz